28.11.11

Domů na Vánoce

Pouštím si gramofonové desky - třeba tu s názvem "Vůně jehličí", piju spoustu punče a horké čokolády (všechno je to teď před Vánocemi povoleno) a čtu. A už první stránka téměř 80 let staré knížky "Domů na Vánoce - trilogie ze života jihočeského dítěte" mi přinesla úsměv na rty. Čtěte se mnou, píše se rok 1933: 
"Dnes, kdy podstatně změnil se veškeren náš život, často ani na vsi nevědí, jak žilo se v dobách v nichž železnice byla novinkou. Kdy ve vsích svítilo se tu a tam ještě loučí - kdy se předl len a kdy spojení se světem obstarávaly staré poštovní archy, nebo dostavníky, vozící pasažery často až do Prahy". 
Milé, opravdu moc milé je číst řádky z roku 33 a snad bych ani autorce nepřála, aby viděla, jak moc se svět stále mění a jak už pádícímu pokroku sotva stačíme. A tak Vám přeju, ať si v dnešní přetechnizované, přeorganizované moderní době dopřejete občas trochu klidu (třeba i návratem do dob minulých). Kdy jindy je k tomu lepší příležitost, než o adventu?! 
Vaše Vivi 

Možná se vám taky zdá, že mé staré knížce sluší nové skleněné jeřabinky z vánočního trhu...

Navštívit obchod
Vivi podpis

25 komentářů:

 1. Anonymní9:26

  Milá Vivi, to máš teda pravdu, autorka by teda nejspíš koukala jak vyoraná myš. Taky ti přeji krásný klidný adventní čas. Horkou čokoládu jsem neměla ani nepamatuju, musím to napravit. Majka

  OdpovědětVymazat
 2. Krásné já se chystám vypůjčit si také nějakou knížečku-od táty z knihovny ten jich má spoustu:-)A máš u mě Viv velkou jedničku s hvězdičkou za čtení-takových lidí je třeba si vážit v dnešní době televize a internetu!Já miluji vůni knížek!Krásný advent přeje Michaela..

  OdpovědětVymazat
 3. Anonymní10:04

  Gramofon, stará knížka..Vivi ty si umíš vychutnávat život

  OdpovědětVymazat
 4. Juuuu, to je krasa, Vivi, inspirativni!

  OdpovědětVymazat
 5. Anonymní10:57

  jůj,krásné fotky
  někdy bych si chtěla dát punč s tebou
  a kde jsi sehnala gramofon
  Mína

  OdpovědětVymazat
 6. Tak s tímto musím jen a jen souhlasit. I já si říkám, kam až se to řítíme a pociťuju velkou, VELKOU potřebu se zastavit a jen si tak užívat a být chvíli v klidu. Knížka musí být určitě krásná.

  OdpovědětVymazat
 7. Mila Vivi, presne tohle jsem si prala u tebe naleznout - nostalgii vanoc. Krasne! Uzij si tu trilogii. Hezky poklidny advent, Katerina

  OdpovědětVymazat
 8. Moja starká si ešte do teraz na Vianoce púšťa vianočné staré pesníčky na gramofóne čo má doma ..má to úžasnú atmosféru

  OdpovědětVymazat
 9. Vivi, děkuji za tip na náádhernou knihu. Miluji knihy a ty staré ještě víc. Udělala jsi mi velikou radost. Krásný advent.

  OdpovědětVymazat
 10. Ahoj Vivi, já jsem nedávno neodolala knížce šumavských příběhů od Karla Klostermanna. Takže tahle by mě taky určitě potěšila.
  Přeji hezký adventní čas
  Jana

  OdpovědětVymazat
 11. ...Majko, to máš pravdu. A horkou čokoládu si nakup do zásoby, bude se v tuhé zimě hodit ;-).

  ...Míšo, děkuju, ta jednička s * od tebe se mi bude v žákovský knížce skvěle vyjímat ;-).

  ...Míno, gramofon už mám hodně dlouho a dostala jsem ho jako dárek. Jasně, punč si někdy dáme ;-)

  ...Len, je to na každém z nás, jak si život zařídíme. O tobě vím, že ty se zastavit dokážeš a je to moc dobře.

  ...Káťo, jsem ráda, že jsem tě nezklamala. Děkuju a i tobě přeju krásný advent.

  ...Ali, to máš pravdu. Já bych tuhle atmosféru nevyměnila za žádná CD, i když těch mách taky spoustu. Užívej si předvánoční čas beze smutku, ano?!

  ...Ami, tvoje radost = moje radost ;-)

  ...Jani, Klostermann - ten uměl zahřát na duši. Děkuju moc.

  OdpovědětVymazat
 12. Moc pěkně jsi to napsala :) bohužel, letí to a svět se neustále mění.. sem zvědavá, co si budeme říkat za 50 let.. :D to nám možná přijde i tohle jako rok 33 :D :)

  OdpovědětVymazat
 13. Anonymní19:15

  krásne nostalgický post, napísala si to veľmi pekne .. je zvláštne čítať staré knihy, zakaždým až nejakú u starej mamy otvorím, mám chuť sa aspoň na chvíľu dostať do tej doby a vidieť to naživo a potom si vziať niekoho odtiaľ a ukázať mu zasa ten náš svet dnes ... úplne si ma navnadila, aby som si otvorila jednu z tých kníh a dúfam, že si na nejakú konečne nájdem čas :)

  OdpovědětVymazat
 14. Ahoj Vivi,
  moc krásným článkem jsi mě potěšila!!
  Přeji ti také krásné předvánoční dny plné pohody, brzo se uvidíme že? Jdu hledat tvůj mejlík:)
  pa Vlaďka

  OdpovědětVymazat
 15. závidím Ti gramofon, knihu si přečtu, díky za tip! :)

  krásný adventní a předvánoční čas bez shonu! :)*

  OdpovědětVymazat
 16. Poslední roky, marně hledám pod stromečkem dárek. Stroj na vrácení, nebo zpomalení času. Možná je dobře, že tam nikdy není, musím tak nechat pracovat vzpomínky a fantazii:-D
  Přeji Ti Vivi, dočíst trilogii, před koncem Adventu a užívat si prvorepublikové atmosféry!

  OdpovědětVymazat
 17. Anonymní23:04

  právě pro ten útěk z reality jsem si vybrala koníčky, jaké jsem si vybrala- orientální tanec a ježdění s historickými orientálními kolotoči a vše motající se kolem historického šermu a divadla ;o)

  OdpovědětVymazat
 18. Milá Vivi, moc ráda si prohlížím a čtu staré knihy. A ty o vánocích jsou pro mne vždy milé, neb vánoce a vánoční čas miluji.
  Přeji ti krásné adventní dny se spoustou punče a horké čokolády.
  Iva

  OdpovědětVymazat
 19. Vivi,
  tuhle desku taky mám...a i jiné vánoční...miluju je....:-)
  Krásný advent.
  Petra

  OdpovědětVymazat
 20. Vivi, to máš pravdu, autorka by nejspíš nestíhala ani koukat:-D. A fakt je, že advent je tou správnou dobou malinko zpomalit a jen tak užívat "obyčejných" radostí a toho být prostě jen spolu a v pohodě:-)

  OdpovědětVymazat
 21. Anonymní15:30

  jediný co napíšu. nesnáším vánoce :/

  OdpovědětVymazat
 22. ...Kompi, já Vánoce k zbláznění miluju ;-) a těším se na ně vždycky už od léta. ;-)

  ...Všem děkuju mockrát za příspěvky s fantazií ;-), udělaly jste mi radost jako vždy. Přeju Vám ten nejkrásnější adventní čas a pohádkové Vánoce - ale do té doby, než budou, se ještě určitě "uvidíme".

  OdpovědětVymazat
 23. Na Vánoce se strašně těším :)

  Zvu tě ke mě na Giveaway :)!

  OdpovědětVymazat
 24. Krásně jsi to napsala Vivi, nemůžu než souhlasit:)Těším se, jak malé dítě, na další tvé články:)

  OdpovědětVymazat